W pierwszej części omówiliśmy powody, dla których firmy decydują się na skorzystanie z outsourcingu.

W części drugiej omówimy zagrożenia , jakie może z sobą nieść zlecanie działań firmie zewnętrznej.

Outsourcing – Zagrożenia

Zawsze kiedy przekazujemy część odpowiedzialnoÅ›ci za biznes – bez wzglÄ™du na to, czy jest to nowy pracownik, czy firma zewnÄ™trzna – istnieje pewne ryzyko. Czy wybrany pracownik lub firma jest wÅ‚aÅ›ciwa do wykonywania tych obowiÄ…zków? Czy bÄ™dÄ… robić to czego od nich oczekujemy? Jak bÄ™dzie ukÅ‚adaÅ‚a siÄ™ współpraca z obecnymi pracownikami firmy? Te i inne pytania pojawiajÄ… siÄ™ przed wÅ‚aÅ›cicielami maÅ‚ych firm przy takich okazjach.

Właściciele firm, rozważający skorzystanie z outsourcingu usług IT, muszą zdawać sobie sprawę z następujących czynników ryzyka:

  1. Część dziaÅ‚aÅ„ IT ciężko zlecić firmie zewnÄ™trznej – wÅ‚aÅ›ciwie dziaÅ‚ajÄ…ce systemy informatyczne wpÅ‚ywajÄ… na dziaÅ‚anie caÅ‚ej firmy, poczÄ…wszy od prostych czynnoÅ›ci wykonywanych każdego dnia przez pracowników a skoÅ„czywszy na kompleksowych rozwiÄ…zaniach automatyzujÄ…cych te systemy. Wybrany dostawca usÅ‚ug IT musi posiadać wiedzÄ™ niezbÄ™dnÄ… do realizowania nawet najbardziej skomplikowanych zleceÅ„.
  2. Utrata kontroli – Bez wzglÄ™du na to, czy zlecenie dotyczy zastÄ…pienia caÅ‚ego dziaÅ‚u czy też wykonania konkretnej czynnoÅ›ci, podpisanie umowy outsourcingu sprawia, że kontrola i zarzÄ…dzanie dotyczÄ…ce zakresu umowy jest przekazana na zewnÄ…trz. Co prawda jest umowa, ale kontrola nad wykonaniem dziaÅ‚aÅ„ bÄ™dzie leżeć po stronie innej firmy. Firma outsourcingowa nie bÄ™dzie prawdopodobnie wedÅ‚ug tych samych norm i zasad co PaÅ„stwa firma. Firmy outsourcingowe sÄ… zazwyczaj prowadzone w celu osiÄ…gniÄ™cia zysku ze Å›wiadczonych usÅ‚ug.
  3. Dodatkowe koszty – Umowa, podpisywana z firmÄ… outsourcingowÄ…, szczegółowo wymienia usÅ‚ugi, które firma bÄ™dzie Å›wiadczyć. Każda rzecz nie ujÄ™ta w umowie może być podstawÄ… do uiszczenia dodatkowej opÅ‚aty.
  4. “Sytuacja bez wyjÅ›cia”. Jeżeli firma zewnÄ™trzna nie dokumentuje swojej pracy w sieci i systemie, lub jeÅ›li zmusza do zakupu ich wÅ‚asnego oprogramowania, można poczuć siÄ™ jak w sytuacje bez wyjÅ›cia. RozwiÄ…zanie umowy z obecnym dostawcą może w takiej sytuacji wiÄ…zać siÄ™ z problemami w ponownym przejÄ™ciu odpowiedzialnoÅ›ci za systemy IT.

Większość z tych zagrożeń można całkowicie uniknąć, jeśli podczas rozmów z potencjalnym dostawcą zadadzą Państwo odpowiednie pytania.

Na zakończenie części 3 niniejszego artykułu zamieścimy podpowiedzi pytań, które warto zadać. Zajmiemy się również korzyściami z korzystania z usług firmy outsourcingowej.