Przypadający na 31 marca Światowy Dzień Backupu jest nie tylko wezwaniem do działania, ale ma nam uświadomić, jak wiele osobistych danych i wspomnień przechowujemy obecnie w postaci cyfrowej, a także jak wiele możemy bezpowrotnie utracić.

Wśród grupy badanych w przedziale wieku 16-74 lat korzystających kiedykolwiek z Internetu, zaledwie 9,2 % badanych regularnie i często wykonuje kopie zapasowe swoich danych, 22,4 % robi to sporadycznie i dość nieregularnie, a ponad 17 % badanych nigdy lub prawie nigdy nie archiwizuje swoich danych. Pozostała część badanych (ok.13 %) uznała, iż temat ich nie dotyczy, gdyż nie przechowują oni ważnych plików na swoim komputerze.

Kwiecień, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, to czas, kiedy dyski naszych komputerów są atakowane częściej niż zwykle. Najnowsze wirusy są coraz inteligentniejsze, a ich twórcy coraz zuchwalsi i niebezpieczni.

Przy okazji dzisiejszego dnia, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami tworzenia kopii zapasowych:

1. Nie czekaj, aż będzie za późno – zdobądź zewnętrzny napęd na dane.

Zewnętrzne dyski USB są obecnie tanie. 500GB dysk zewnętrzny można już kupić za mniej niż 200 zł.

2. Korzystaj z oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych

Nie polegaj na ręcznych metodach tworzenia kopii – pamięc bywa zawodna. Skorzystaj ze specjalnego oprogramowania, ktoe będzie o tym pamiętać za Ciebie, Prosty w obsłudze program automatycznie i niezawodnie utworzy kopię zapasowe ważnych danych, jak również zachowa dziennik wszystkich operacji i poinformuje o wszelkich zaistniałych problemach.

3. Przechowuj kopie ważnych danych w różnych miejscach… zrób kopię zapasową kopii zapasowej!

W przypadku najważniejszych plików warto zrobić dwie oddzielne kopie zapasowe. Jeśli rozmieścisz je na różnych urządzeniach, znacznie zmniejszysz ryzyko utracenia najważniejszych danych. Pamiętaj, że przenoszenie ważnych plików z komputera na zewnętrzny dysk twardy nie jest równoznaczne z tworzeniem kopii zapasowej – w ten sposób przenosisz jedynie dane do zewnętrznego magazynu, który nadal może ulec zniszczeniu lub zostać skradziony.

4. Korzystaj z przechowywania plików w chmurze.

Rozważ możliwość przechowywania części danych na dyskach internetowych, takich jak Google Drive lub Microsoft OneDrive. Oprócz dodatkowej kopii plików, możesz mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca.

5. Przetestuj kopie zapasowe!

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych będzie zapisywać w dzienniku wszelkie informacje o błędach związanych z zapisem danych. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku – być może system przegapił tę jedyną fotografię, której nigdy nie zrobisz ponownie. NIGDY nie przechowuj swoich plików tylko w jednym miejscu, ZAWSZE miej kopie zapasową.