System rozpoznawania twarzy “czyta” układ naczyń krwionośnych – czyżby zabezpieczenie nie do złamania?

blood_vesselNowo opracowany system biometryczny może “czytać” układ naczyń krwionośnych pod skórą za pomocą kamer termowizyjnych – identyfikując ludzi za pomocą algorytmu, który, jak twierdzą jego twórcy, będzie “prawie niemożliwy do oszukania.”

Wzór naczyń krwionośnych pod skórą na naszych twarzach jest tak wyjątkowy, jak odciski palców lub tęczówka i może być łatwo wykryty za pomocą podczerwieni kamer termowizyjnych, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Jadavpur w Kalkucie, w Indiach. Algorytm opracowany przez zespół kierowany przez Ayan Seal może ujawnić nawet najmniejsze naczynia włosowate z dokładnością większą niż 97%.

“Gumowe odciski palców mogą symulować palce innej osoby, a soczewki kontaktowe mogą być wykonane w celu podrobienia czyjejś tęczówki tak, że oszust może ominąć biometryczne środki bezpieczeństwa”, twierdzą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie International Journal of Computational Intelligence Studies.

“To prawie niemożliwe, aby stworzyć realistyczną maskę symulującą wzór naczyń krwionośnych w czyjejś twarzy – bo nie ważne jak dobrze zostanie ona wykonana, kamera termowizyjna będzie w stanie zobaczyć naczynia krwionośne w skórze oszusta i zostanie on zdemaskowany, mówiąc obrazowo,” twierdzą badacze.

Technika jest na tyle precyzyjne, aby móc być stosowana w zastosowaniach wysokiego bezpieczeństwa, twierdzą badacze, pod warunkiem, że jest wykorzystywana w połączeniu z innym zabezpieczeniem, takim jak Photo ID lub karty bezpieczeństwa.

Systemy biometryczne były kiedyś domeną biznesu, ale są coraz częściej wykorzystywane w elektronice, ponieważ firmy szukają bardziej bezpiecznych alternatyw dla systemów haseł.

Artykuł ukazał się na blogu We Live Security.